Golden State Warriors

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2419
Δημοσιεύσεις: 7061
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 19, 2023 3:08 pm

Εικόνα
Golden State Warriors. Eπικίνδυνο πείραμα.

Τι θα δούμε φέτος:
Αν θέλετε όντως τη γνώμη μου , τη φετινή χρονιά πάει να συντελεστεί ένα πολύ επικίνδυνο πείραμα με χαρακτήρες που δε ταιριάζουν. Τη περσινή χρονιά όσο και αν προσπάθησαν να το συγκαλύψουν η κόντρα Green και Poole υποβάθμισε την ανταγωνιστικότητα της ομάδας. Ο Kerr το παραδέχτηκε δημοσίως μόνο στο τέλος της χρονιάς αλλά τα γραφόμενα του από αρνήσεις για πρόβλημα στα αποδυτήρια από τις συνεντεύξεις της χρονιάς υπάρχουν παντού. Οι Κάρι και Τόμπσον δεν μπήκαν ποτέ στη διαδικασία να το λύσουν ούτε ασχολήθηκαν δημοσίως. Με αποτέλεσμα να φαίνεται ξεκάθαρα η επικράτηση του χαρακτήρα του Green.
O Poole μέσα του έβραζε και έφυγε με ένα κακό trade για τους Golden State ως προς τα ανταλλάγματα. Όχι μόνο έδωσαν έναν go-to-guy και πήραν πίσω ένα τεράστιο συμβόλαιο ενός 38χρονου, αλλά έδωσαν 2 pick, τον Rollins και τον Baldwin.

Το πείραμα με Paul ξεκίνησε πρώτα με αυτοκάθαρση του ίδιου ως προς την ομάδα που μίσησε όσο κανένας καθώς του στέρησε την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο 3 φορές. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Green ο οποίος ερμηνεύοντας τις δηλώσεις του, δε θα ξεχάσει (!!!) αλλά θα παραμερίσει τις διαφορές για τον τίτλο καθώς και οι 2 τους μοιάζουν πάνω κάτω.
Εικόνα

:!: Green about Cp3 “He may say the same thing about me, and that’s OK. But he’s also one of the most competitive guys that I’ve played against over my 11 years in this league. I’m also an extremely competitive guy, and I’m not backing down from anyone. He’s not backing down from anyone.”

Στα αγωνιστικά η ομάδα κινείται κάτω από τα ραντάρ των υπολοίπων ομάδων της Δύσης που ενισχύονται στην free agency. Αν το σύνολο λειτουργήσει καλά δε βρίσκω τρόπο να σταματήσει κάποιος την εξαιρετική οργάνωση που θα έχουν οι Πολεμιστές. Ο CP3 με εξαιρετικούς παικταράδες γύρω του μπορεί να ανοίξει το γήπεδο χωρίς να κρατάει το άγχος της βασικής θέσης πλέον. Θεωρώ αστείο να ξεκινήσει με Curry και Paul μαζί στέλνοντας τον Green στην δεύτερη πεντάδα αλλά δε θα ήθελα με τίποτα να αντιμετωπίσω πεντάδα με Paul, Curry, Thompson, Wiggins Looney σε ένα small ball ατελείωτων συνδυασμών κίνησης, screen, σουτ και αιφνιδιασμού. Με Cory Joseph , Payotn II και τον εξαιρετικό σουτέρ ρούκι #19 Podziemski , οι Warriors έχουν και 3η πεντάδα με διάθεση να τρέξουν στην επίθεση. Ετοιμάζονται για breakout χρονιά οι Moody + Kuminga , που πλέον θα έχουν τον δικό τους χρόνο να δείξουν το ταλέντο τους με Paul ως οργανωτή τους. Μικρή έλλειψη ύψους η αεροπορία των Πολεμιστών στη θέση 5 πίσω από τον συμπαθέστατο Looney . Εκεί βρίσκουμε τους Ευρωπαίους γνωστούς μας Saric, Garuba και τον βετεράνο_πόσα_χρόνια_παίζει;;;_πάει_γέρασε_αλλά_τα_βάζει Rudy Gay.

Εικόνα

Ο στόχος να μείνουν ξεκάθαρα κάτω από τα ραντάρ της απειλής για έναν τίτλο ώστε στην post season να αιφνιδιάσουν τον καθένα που θα συναντήσουν. Επίσης στόχος είναι να μην γίνουν μεσημεριανή εκπομπή στα 90'ς στην προπόνηση.

Depth Chart:
PG: S. Curry, C.Paul, C.Joseph
SG:K. Thompson, G.Payton II, J.Robinson, L. Quinones, B. Podziemski
SF: A. Wiggins, M.Moody, R. McGruder, J.Green, T.Jackson-Davis
PF: D.Green, J.Kuminga, R.Gay
C: K. Looney, D.Saric, U.Garuba

Ο σταρ:
Οι συστάσεις περισσεύουν για τον καλύτερο σουτέρ όλων των εποχών crown.gif


Το ερώτημα:
Θα έχουν ένα δικό τους Last Dance ή είναι ακόμα νωρίς έχοντας δίψα για περισσότερα από 1 δαχτυλίδια.

Εικόνα

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Οκτ 19, 2023 3:45 pm

Έχοντας δει τους Warriors στα 2 τελευταία τους ματς στην preseason, δεν ξέρω αν ο Kuminga συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και στην κανονική περίοδο, σίγουρα δε θα παίζει τόσο πολύ αλλά ίσως παίζει παραπάνω από πέρσι. Για μένα θα έπρεπε να έχει αναβαθμισμένο ρόλο και οι Warriors δεν έκαναν σωστά που ανανέωσαν με τόσα λεφτά τον Draymond που είναι μία βελτιωμένη έκδοση του Dillon Brooks με μεγαλύτερη "ασυλία". Τώρα δε μπορούν να κάνουν το ίδιο με τον Klay, τον οποίο προσπαθεί ο Kerr να δοκιμάσει και ως 4άρι, καλή τύχη. Βρήκαμε πάντως κάποιον που θα είναι δυσαρεστημένος. Γενικά έχω την αίσθηση πως στην πρώτη στραβή θα γίνει χαμός σχετικά με το τι φταίει και ανυπομονώ να δω αντιδράσεις μιας και δεν είμαι φαν τους.

Πέρσι η αχίλλειος πτέρνα ήταν η άμυνα, φέτος δείχνει ακόμα χειρότερη σε αυτόν τον τομέα, ενώ ο μέσος όρος ηλικίας ανέβηκε κι άλλο με Paul αντί Poole στο rotation. Παρόλα αυτά αν πάρει κανείς μεμονωμένα τους παίκτες που θα σηκώσουν το βάρος, ίσως έχει τα δυνατότερα ονόματα από κάθε άλλη ομάδα στη Δύση. Curry, Klay, Wiggins, Green, Looney, Kuminga, Paul, Gary Payton II

Πέραν του Kuminga καλά στοιχεία έδειξε ο Jackson-Davis που αγωνίστηκε σαν σέντερ αν και δεν είναι ιδιαίτερα ψηλός, έχει όμως μακριά χέρια που τον βοηθάνε ειδικά στην άμυνα. Για #57 του ντραφτ μια χαρά παίκτης είναι και με καλά νούμερα στο κολλέγιο της Indiana. Κι ο Saric έκανε δύο καλά ματς απέναντι στους Kings, ενώ συμφωνά με τους σχολιαστές των Warriors δεν είχαν ποτέ 5άρι που να έχει καλό σουτ από μέση και μακρινή απόσταση όλα αυτά τα χρόνια - τους διέφυγε ο Cousins σίγουρα που δεν αγωνίστηκε τόσο πολύ βέβαια.

Τέλος σχετικά με τον Kerr ενώ είναι συμπαθητικός για τις κατά καιρούς δηλώσεις του απέναντι σε ρατσισμό, οπλοφορία και άλλα κοινωνικά ζητήματα, νομίζω πως ως προπονητής αφήνει μεγάλη ελευθερία στους παίκτες του χωρίς να παρεμβαίνει ιδιαίτερα. Το ίδιο έκανε και με τις ΗΠΑ και δεν του βγήκε πάντα σε καλό. Θυμάμαι παλιότερα μια χρονιά που είχε πρόβλημα με την πλάτη του και έπρεπε να τον αντικαταστήσει ο -μέγιστος πουθενάς- Luke Walton, οι Warriors πήγαιναν με σπασμένα φρένα παρά την απουσία του.

Θεωρητικά δύσκολα να τα πάνε χειρότερα από πέρσι που ζορίστηκαν μέχρι να βγουν 6οι στο τέλος, πέρασαν στα 7 ματς τους Kings στον 1ο γύρο με τον Curry να βάζει 50 (και τον Barnes να αστοχεί σε buzzer beater που θα τους έστελνε σπίτι τους νωρίτερα) και στη συνέχεια αποκλείστηκαν μετά από πολλά χρόνια για πρώτη φορά από ομάδα της Δύσης, σχετικά εύκολα μάλιστα από τους Lakers. Θα καταφέρουν όμως όλοι οι 30βάλε να βγάλουν τη χρονιά χωρίς προβλήματα τραυματισμών;

1
1 Εικόνα
abovetherim

 junior
Reactions: 130
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Οκτ 25, 2023 8:14 am

Βλέποντας το πρώτο ματς...

1.Με ψηλότερο παίκτη στο ροτέισιον στα 2.06-2.08 δεν πας πουθενά (για πλέι οφ και τίτλο μιλάμε). Θα μου πεις και δικαίως "το έχει κάνει πρόπερσι". Θα απαντήσω ότι μια φορά είναι Χριστούγεννα, έχουν μπει άλλα δύο χρόνια στην πλάτη βασικών και καμιά δεκαριά τραυματισμοί μικροί ή μεγάλοι στον καθένα του. Οι ψηλοί λοιπόν είναι θέμα και ο Κερ δείχνει να μην έχει plan B. Αν μπουν τα σουτ ΟΚ, αλλά με 26/58 δίποντα και 10/43 τρίποντα δεν κερδίζεις ούτε την Κάτω Ραχούλα. Εκεί πρέπει να απειλήσεις αλλιώς και δεν βλέπω τον τρόπο. Με απογοητεύει ο Κερ ώρες ώρες με τον τρόπο που βλέπω πως σκέφτεται για το inside παιχνίδι, ο Σάριτς είναι μπακ απ και ο Γκαρούμπα προέρχεται από ομάδα με 10 νίκες σε 80 αγώνες.
2.Άμυνα χωνί, χειρότερη από πέρσι. Δεν βλέπω πως ο Γκριν στα 33 του πια, μην το ξεχνάμε, μπορεί να τη δέσει, χωρίς ένα σέντερ-φόβητρο με μακριά χέρια από πίσω.
3.Δεν ήθελα και δεν θέλω τον Πολ στα 38 του, το μόνο σκεπτικό που μπορώ να δω στην κίνηση είναι να ξεκουράζει τον Στεφ από το κουβάλημα της μπάλας ώστε να είναι καλύτερος (35 χρονών πια, μην το ξεχνάμε) εκτελεστικά.
4.Αν ο Κουμίνγκα γίνει πιο σταθερός και συνεπής, ο ίδιος ή ο Τόμπσον ή ο Γουίγκινς πρέπει να φύγουν, μαζί με τίποτα σαβούρες και κανένα μελλοντικό ντραφτ-πικ για έναν ακόμα ψηλό που να κάνει φιτ στο παιχνίδι του Κερ. Κάποιο κορόιδιο θα βρεθεί να τσιμπήσει στο ντιλ. Προσωπικά θα έστελνα αδιάβαστο τον Άντριου που μετά το περσινό θέμα του μπαμπά Μίτσελ (αφήνω στην άκρη το γεγονός ότι κρέμασε την ομάδα για μήνες), δεν έχει επανέλθει ποτέ, σουτάρει 5/22 στην καλύτερη, πίσω δείχνει λες και έχει διάσπαση προσοχής και γενικά εμφανίζεται ψιλοαδιάφορος.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3297
Δημοσιεύσεις: 6112
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 25, 2023 12:20 pm

Πρεμίερα ήταν, θα έλεγα ότι καλό είναι να περιμένουμε. Το ηλικιακό θέμα θα είναι ένα ζητούμενο, ωστόσο μιλάμε για παίκτες που θεωρούνται ώς ιερά τέρατα του σύγχρονου και όχι μόνο ΝΒΑ. Δεν ξέρω πως θα πάει μακροπρόθεσμα το δίδυμο Curry-Paul σε θέματα αντοχών-άμυνας-μεγέθους αλλα είμαι βέβαιος πως εφόσον δουλέψει σωστά τότε οι Warriors θα είναι σοβαρότατοι διεκδικητές του πρωταθλήματος.

* Φέτος λήγει και το συμβόλαιο του Kerr αν δεν κάνω λάθος, σωστά; Αν ναι τότε ίσως δούμε ανακατατάξεις σε παίκτες μέσα στη σεζόν και ειδικά στο τέλος της. :bball:

0
abovetherim

 junior
Reactions: 130
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Οκτ 25, 2023 12:32 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Οκτ 25, 2023 12:20 pm
Πρεμίερα ήταν, θα έλεγα ότι καλό είναι να περιμένουμε. Το ηλικιακό θέμα θα είναι ένα ζητούμενο, ωστόσο μιλάμε για παίκτες που θεωρούνται ώς ιερά τέρατα του σύγχρονου και όχι μόνο ΝΒΑ. Δεν ξέρω πως θα πάει μακροπρόθεσμα το δίδυμο Curry-Paul σε θέματα αντοχών-άμυνας-μεγέθους αλλα είμαι βέβαιος πως εφόσον δουλέψει σωστά τότε οι Warriors θα είναι σοβαρότατοι διεκδικητές του πρωταθλήματος.

* Φέτος λήγει και το συμβόλαιο του Kerr αν δεν κάνω λάθος, σωστά; Αν ναι τότε ίσως δούμε ανακατατάξεις σε παίκτες μέσα στη σεζόν και ειδικά στο τέλος της. :bball:
Σωστός είσαι, απλά όπως και να βάλεις, Κάρι και Πολ ως δίδυμο 1-2 στο overall (αθλητικότητα, μέγεθος, ηλικία, ευπάθεια σε τραυματισμούς, επιθετικότητα, αμυνα) υστερούν απέναντι σχεδόν όλα τα αντίστοιχα δίδυμα των υπόλοιπων διεκδικητών. Καλύτεροι ίσως μόνο επιθετικά στις μεγάλες βραδιές του Κάρι, αλλά overall;;;;;; Το ξεκαθαρίζω, εφόσον ξεκινούν μαζί κι όχι να έρχεται ο Πολ από τον πάγκο σαν μπακ-απ (που δεν το βλέπω δλδ), με τον Τόμπσον "2". Έτσι ναι, αλλιώς με Τόμπσον στο 3 το σμολμπολ θα πάει σύνεφο. Οκ, κάποτε ο Ομπράντοβιτς είπε "θα πάρω ευρωλίγκα μέσα στη Μπολόνια με σέντερ το Λάζαρο" και το έκανε, ίσως ο Κερ πει "θα πάρω δεύτερο δακτυλίδι με τον Λούνι σέντερ". Στο "δεύτερο" κολλάω, κατάλαβες;; :D :D :D
Άσε που έτσι όπως βλέπω τον Στιβάκο και τον είδα και στο παγκόσμιο, οι πολεμιστές πιο πολύ δημιούργημα του Μάγιερς μου κάνουν παρά δικό του. Θα είναι και η συνύπαρξη με τον Ντανλίβι ένα στοίχημα, να δούμε πως θα δουλέψει. Δεν είμαι αισιόδοξος πάντως με όσα έχω δει ως τώρα.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3297
Δημοσιεύσεις: 6112
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 25, 2023 12:49 pm

abovetherim έγραψε:
Τετ Οκτ 25, 2023 12:32 pm
Σωστός είσαι, απλά όπως και να βάλεις, Κάρι και Πολ ως δίδυμο 1-2 στο overall (αθλητικότητα, μέγεθος, ηλικία, ευπάθεια σε τραυματισμούς, επιθετικότητα, αμυνα) υστερούν απέναντι σχεδόν όλα τα αντίστοιχα δίδυμα των υπόλοιπων διεκδικητών. Καλύτεροι ίσως μόνο επιθετικά στις μεγάλες βραδιές του Κάρι, αλλά overall;;;;;; Το ξεκαθαρίζω, εφόσον ξεκινούν μαζί κι όχι να έρχεται ο Πολ από τον πάγκο σαν μπακ-απ (που δεν το βλέπω δλδ), με τον Τόμπσον "2". Έτσι ναι, αλλιώς με Τόμπσον στο 3 το σμολμπολ θα πάει σύνεφο. Οκ, κάποτε ο Ομπράντοβιτς είπε "θα πάρω ευρωλίγκα μέσα στη Μπολόνια με σέντερ το Λάζαρο" και το έκανε, ίσως ο Κερ πει "θα πάρω δεύτερο δακτυλίδι με τον Λούνι σέντερ". Στο "δεύτερο" κολλάω, κατάλαβες;; :D :D :D
Άσε που έτσι όπως βλέπω τον Στιβάκο και τον είδα και στο παγκόσμιο, οι πολεμιστές πιο πολύ δημιούργημα του Μάγιερς μου κάνουν παρά δικό του. Θα είναι και η συνύπαρξη με τον Ντανλίβι ένα στοίχημα, να δούμε πως θα δουλέψει. Δεν είμαι αισιόδοξος πάντως με όσα έχω δει ως τώρα.
Δε θυμάμαι για να σου πω την αλήθεια, αν έχει δοκιμαστεί τα τελευταία χρόνια αντίστοιχο δίδυμο σε υψός και θέση (εμείς είχαμε Thomas-Dumars αλλά ο ένας ήταν νέωπας και δάγκωνε :D ) και για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω ότι είναι ιδέα του Kerr, κάποιος θα τον σκούντησε :P . Θα δούμε κρατάω πισινή, όπως προείπα.

Στο θέμα ψηλού συμφωνώ ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να δούμε κάτι καλό -κάτι καινοτόμο, ωστόσο πρόπερσι που πήραν το πρωτάθλημα η Δύση συνολικά ήταν ένα με δύο κλικ κάτω με αποτέλεσμα να κάνουν βόλτα μέχρι τους Τελικούς, όπου πήγαν φρεσκοι και ψιλοξεκούραστοι.

Για το τελευταίο νομίζω ότι η ομάδα είναι δημιούργημα του Mark Jackson (μεγάλου PG στα 90s) όμως δεν έχω πολυκαταλάβει τι συνέβει και τελικά τον έφαγε η μαρμάγκα. :-?

0
Fitz

 euroleague
Reactions: 259
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 10:59 pm
Τοποθεσία: Netherlands
Αγαπημένη ομάδα: Utah-Jazz
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 25, 2023 12:53 pm

abovetherim έγραψε:
Τετ Οκτ 25, 2023 12:32 pm
ssoulliss έγραψε:
Τετ Οκτ 25, 2023 12:20 pm
Πρεμίερα ήταν, θα έλεγα ότι καλό είναι να περιμένουμε. Το ηλικιακό θέμα θα είναι ένα ζητούμενο, ωστόσο μιλάμε για παίκτες που θεωρούνται ώς ιερά τέρατα του σύγχρονου και όχι μόνο ΝΒΑ. Δεν ξέρω πως θα πάει μακροπρόθεσμα το δίδυμο Curry-Paul σε θέματα αντοχών-άμυνας-μεγέθους αλλα είμαι βέβαιος πως εφόσον δουλέψει σωστά τότε οι Warriors θα είναι σοβαρότατοι διεκδικητές του πρωταθλήματος.

* Φέτος λήγει και το συμβόλαιο του Kerr αν δεν κάνω λάθος, σωστά; Αν ναι τότε ίσως δούμε ανακατατάξεις σε παίκτες μέσα στη σεζόν και ειδικά στο τέλος της. :bball:
Σωστός είσαι, απλά όπως και να βάλεις, Κάρι και Πολ ως δίδυμο 1-2 στο overall (αθλητικότητα, μέγεθος, ηλικία, ευπάθεια σε τραυματισμούς, επιθετικότητα, αμυνα) υστερούν απέναντι σχεδόν όλα τα αντίστοιχα δίδυμα των υπόλοιπων διεκδικητών. Καλύτεροι ίσως μόνο επιθετικά στις μεγάλες βραδιές του Κάρι, αλλά overall;;;;;; Το ξεκαθαρίζω, εφόσον ξεκινούν μαζί κι όχι να έρχεται ο Πολ από τον πάγκο σαν μπακ-απ (που δεν το βλέπω δλδ), με τον Τόμπσον "2". Έτσι ναι, αλλιώς με Τόμπσον στο 3 το σμολμπολ θα πάει σύνεφο. Οκ, κάποτε ο Ομπράντοβιτς είπε "θα πάρω ευρωλίγκα μέσα στη Μπολόνια με σέντερ το Λάζαρο" και το έκανε, ίσως ο Κερ πει "θα πάρω δεύτερο δακτυλίδι με τον Λούνι σέντερ". Στο "δεύτερο" κολλάω, κατάλαβες;; :D :D :D
Άσε που έτσι όπως βλέπω τον Στιβάκο και τον είδα και στο παγκόσμιο, οι πολεμιστές πιο πολύ δημιούργημα του Μάγιερς μου κάνουν παρά δικό του. Θα είναι και η συνύπαρξη με τον Ντανλίβι ένα στοίχημα, να δούμε πως θα δουλέψει. Δεν είμαι αισιόδοξος πάντως με όσα έχω δει ως τώρα.
O Paul κακός αμυντικός δεν είναι, ακόμα και στα 38 του. Πάνω στη μπάλα είναι μια χαρά, όπως και γενικά η περιφέρεια τους. Άσε που προς τα τέλη των παιχνιδιών, τον παίρνει να τον έχει μέσα με Payton στο 2 (που είναι σκυλί του πολέμου στην άμυνα) και Klay στο 3. Οποιδήποτε 3 στη frontcourt, με Dray και Looney, είναι μια χαρά ισορροπημένοι όταν θα παίζονται σειρές - ίσως και πρωτάθλημα.

Όταν θα μετράνε τα παιχνίδια, στα playoffs, οι GS έχουν από τα καλύτερα αμυντικά rotation στο πρωτάθλημα. Οι αλληλοκαλύψεις τους είναι ελιτ. Εγώ δε θεωρώ πως θα έχει πρόβλημα (εκτός τραυματισμών φυσικά) και έχω και μεγάλη περιέργεια να τους δω και φέτος.

0
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Οκτ 25, 2023 3:48 pm

Οι Warriors με παρόμοιο ρόστερ πήραν το τελευταίο τους πρωτάθλημα πρόπερσι. Ψηλό και πάλι δεν είχαν (πλην του Looney που μια χαρά τίμιος είναι για τον ρόλο που του έχουν δώσει) μιας και ο Wiseman ήταν τραυματίας ολόκληρη τη σεζόν εκείνη. Όταν δεν ήταν ο Looney τότε σέντερ την θέση κάλυπτε ο Draymond Green. Οι άλλοι forwards τότε της ομάδας (αφού δεν υπήρχε άλλος σέντερ) ήταν ο Iguodala, o Bjelica, o Otto Porter και ο Toscano Anderson... κανένα βαρύ κορμί. Οι υπόλοιποι υπάρχουν και σήμερα στο ρόστερ της ομάδας και ως έξτρα παρουσίες έχουμε τον Saric που τον έχει "βαπτίσει" σέντερ, τον ρούκι Jackson-Davis (που επίσης δεν είναι καθαρόαιμο σέντερ) και τον Garuba που τον πήραν ως two-way και δε νομίζω να παίζει ιδιαίτερα.

Επιμένω πως ο Klay είναι αυτός που θα φύγει πρώτον γιατί λήγει το συμβόλαιο του και οι Warriors δε θέλουν (και δε μπορούν) να του κάνουν max επέκταση (που ήταν κι ένας από τους λόγους που έφυγε ο Poole για να επεκτείνουν τον Green) και δεύτερον γιατί με τον Wiggins παρόντα που είναι πολύ καλός στην άμυνα απέναντι και σε κοντύτερους παίκτες, παίζουν καλύτερα. Τον οποίον Klay θέλουν να δοκιμάσουν και στη θέση "4", λένε... ναι οκ, γιατί δεν τον βάζει και σέντερ σαν τον Banchero;

Το πλάνο είναι ο Paul να έρχεται από τον πάγκο, χτες ξεκίνησε λόγω απουσίας Green, και βλέποντας και κάνοντας ποια πεντάδα θα "κλείνει" τα ματς ύστερα.

Ένα πολύ καλό asset αν στείλουν τον Klay με μεταγραφή μεσούσης της περιόδου είναι ο Kuminga, που μπορεί να έχει λίγο τα "ψυχολογικά" του με σουτ από μέση/μακρινή απόσταση και βολές, αλλά αν πάει σε άλλη ομάδα και παίζει σταθερά 30+ λεπτά, εύκολα βάζει 20+ πόντους. Δεν ξέρω αν είχε σκοπό να τον βάλει παραπάνω χτες μιας και φορτώθηκε με φάουλ, έγινε κι η φάση με το αποτυχημένο challenge προς το τέλος, έχασε και 2 βολές, οπότε τον έστειλε πάγκο πάλι ο Kerr. Πάντως αν τον κάνουν διαθέσιμο στην αγορά θα υπάρχουν πολλοί μνηστήρες κι αυτός δεν πρόκειται να συνεχίσει να κάθεται και να έχει περιορισμένο χρόνο στην ομάδα.

Για να μην κουράζω άλλο, οι Warriors είναι η ομάδα που είχε την πιο πρόσφατη "δυναστεία" στο NBA. Στην ουσία αυτοί καθιέρωσαν το small ball αλλά με τον καιρό άρχισαν να κάνουν κι άλλοι τα ίδια ή βρήκαν τρόπους να τους αντιμετωπίσουν. Ε δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου τον τρόπο παιχνιδιού τους όλα αυτά τα χρόνια κι ακόμα και τώρα δεν πρόκειται να το κάνουν έχοντας σχεδόν ίδια ομάδα την τελευταία 3ετία με μικρές προσθαφαιρέσεις παικτών. Κάποια ματς θα τα πάρουν ο,τι κι αν κάνουν οι αντίπαλοι τους γιατί θα είναι σε εξωπραγματική βραδιά ο Curry ή μπορεί να μη χάνει σουτ ο Klay αλλά πλέον είναι απίθανο να κάνουν 70 νίκες ξέρω γω όπως παλιότερα. Τα προβλήματα τους πέρσι ήταν εξωαγωνιστικά και πολύ πιθανόν να συμβεί ξανά το ίδιο και φέτος με τη μη πρόωρη ανανέωση του Klay, ενώ θα πρέπει να μείνουν και όλοι οι βασικοί τους υγιείς που δεν είναι και πολύ εύκολο για την ηλικία τους.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2419
Δημοσιεύσεις: 7061
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 25, 2023 6:14 pm

Μια επισήμανση στο ωραίο ποστ του megapoxy.

Το small ball το καθιέρωσε ο Νταντονι με την SSOL στην Αριζόνα.
O Kerr προσπάθησε με τη θητεία του στο Φοίνιξ να εφαρμόσει κάτι με λιγότερο τρίποντο που δεν έπιασε και δεν τον άφησε ο Sarver για την ακρίβεια.

Στο GSW αντέγραψε τα πάντα από τον Ιταλό εκτός από την μοναδική του αδυναμία. Την σκληραδα ενός mobility center, δηλαδή τον Γκριν.

Έχω περιέργεια για την χημεία Κάρι και Πολ.
:secret:

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
gourgou

 a1greece
Reactions: 115
Δημοσιεύσεις: 861
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 9:51 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 26, 2023 3:43 am

Ο Κερ σε καμιά περίπτωση δεν καθιέρωσε το small ball, τουλάχιστον στο βαθμό που το επιχείρησαν άλλοι προπονητές και ειδικά ο Νταντόνι που έφτασε στο σημείο να παίζει με Center τον Τάκερ. Αλλά και μετά από τους Σανς όπως σωστά αναφέρθηκε το χρησιμοποίησε και ο Σποέλστρα με τον Μπος. Οι Warriors είχαν Bogut και μετά Πατσούλια. Τουλάχιστον πρόπερσυ απέδειξαν ότι δεν είναι απαραίτητος κάποιος δεινόσαυρος. Αντιθέτως ο πάιχτης που τους είναι απαραίτητος, έστω για 15 λεπτά, είναι αθλητικό 2-3ριάρι στα χαρακτηριστικά του Ιγγυ. Πρόπερσυ τον ρόλο αυτόν τον είχε ο Πόρτερ. Πέρσυ αυτός ο παίχτης έλλειπε. Προφανώς ήλπιζαν ότι αυτό το κενό θα το καλύψει ο Κουμίνγκα αλλά η εξέλιξή του δεν ήταν η ανάλογη, με αποτέλεσμα να καταλήξει να παίζει με τον Λαμπ. Ε, προφανώς με τον Λαμπ πρωτάθλημα δεν παίρνεις. Να πω την αλήθεια περίμενα τον Φεβρουάριο, τις κινήσεις που έκαναν οι Λέικερς να τις κάνουν οι Γουόριορς. Έπρεπε να πάνε για τον Βάντερμπίλτ ή τον Χατσιμούρα. Μετά είχε ακουστεί ότι οι Ράπτορς έδιναν Τρεντ για Γουάισμαν. Ήταν καλή ευκαιρία και αυτή, αλλά πάνω σε αυτό το ενδιαφέρον θα έπρεπε να χτίσουν ένα τρειντ στέλνοντας τον Πουλ για τον Ανουνόμπι. Το καλοκαίρι μεγάλη ευκαιρία ήταν ο Πρινς. Τον έχασαν και αυτόν πάλι από τους Λεικερς.

Δεν καταλαβαίνω υπό ποια έννοια ο Κερ δίνει ελευθερία στους παίχτες του. Βασικά ο κάθε προπονητής έχει τη φιλοσοφία του και πάνω σε αυτή προσπαθεί να χτίσει την ταυτότητα της ομάδας. Το μπάσκετ των Γουόριορς είναι μία εξελιγμένη παραλλαγή της motion offense των Spurs. Στην ίδια φιλοσοφία ήταν και το μπάσκετ που έπαιζε ο Μπουντ στην Ατλάντα τις εποχές που τερμάτιζαν με το καλύτερο ρεκόρ στην Ανατολή, αλλά το υλικό δεν αρκούσε για το πρωτάθλημα. Επίσης χαρακτηριστικό είναι και το γεγονός ότι ο Κερ δεν δέχτηκε τη θέση των Νικς την περίοδο που ήταν GM o Jackson, αρνούμενος να μπει στο πλαίσιο να παίξει τριγωνική επίθεση. Εκ των πραγμάτων το στυλ των Γουόριορς δεν δίνει και πολύ ελευθερία αν αναλογιστούμε ότι για να ολοκληρωθεί μία προσπάθεια πρέπει να συμμετέχει όλη η ομάδα. Ελευθερία κινήσεων έχει ο Ντόνσιτς, ο Ντουραντ, ο Αντετοκούνμπο, ο Γιανγκ, ο Χάρντεν όπου πολλές φορές, μάλιστα, το ξεφτηλίζουν. Πάντως τον Κάρυ μπολ-χογκ δεν τον λες. Άλλωστε οι Κάρυ και Τόμσον είναι από τους πιο αλτρουιστές αστέρες ever.Τώρα η σύγκριση με την team USA είναι άτοπη. Περιμένουμε σε ένα μήνα να παίξουν μπάσκετ ομαδικό 10 αστέρες που δεν έχουν συνυπάρξει ποτέ. Σε αντίστοιχη κατάσταση «απέτυχε» και ο Ποπ.

Πέρσυ το πρόβλημα δεν ήταν ο καβγάς Πουλ-Γκριν η αιτία της αποτυχίας, τουλάχιστον στον βαθμό που της αποδίδεται. Αν κάποιος ήταν επηρρεασμένος αυτός ήταν ο Πουλ που έκανε άθλια χρονιά. Αλλά και ο καβγάς να μην ήταν το αποτέλεσμα δεν θα άλλαζε. Ο Πουλ θέλησε να γίνει στη συνείδηση του κόσμου όμοιος με Κάρυ και Τόμσον, παίρνοντας παρατραβηγμένες προσπάθειες. Αυτό, συχνά πυκνά, προκαλούσε τον εκνευρισμό των υπολοίπων και κυρίως του Κάρυ. Χαρακτηριστικό είναι ένα παιχνίδι με τους Γκρίζλις που ο Κάρυ αποβλήθηκε εξαιτίας του Πουλ. Πέρα, όμως, από την έλλειψη του Πόρτερ ακόμα μεγαλύτερες απώλειες ήταν αυτές του Πέυτον και του Γουίγκινς. Ο ένας εμφανίστηκε στα οφφς και ο άλλος πρόλαβε να παίξει μόλις 7 παιχνίδια στη ρέγκιουλαρ. Προφανώς και δεν χτίζεται ομάδα για πρωτάθλημα από τη μια στιγμή στην άλλη. Όλη αυτή η κατάσταση συν το γεγονός ότι άδειασαν τελείως ψυχολογικά από την προηγούμενη χρονιά ( ήταν το πιο δύσκολο και ψυχοφθόρο πρωτάθλημα που έχουν πάρει) έδιναν την εντύπωση ότι ξέμειναν τελείως από ενέργεια. Αυτό εξηγεί και το γεγονός των έντονων μεταπτώσεων στην απόδοση ανάμεσα στα εντός και εκτός εδρας παιχνίδια. Έμπαινε μέσα ο Ντιβιτσέντσο που ήταν πιο φρέσκος και άλλαζε όλο τον ρυθμό της ομάδας.

Στα φετινά, τώρα, και από το πρώτο παιχνίδι που παρακολούθησα. Βέβαια απέναντί τους είχαν μία ομάδα ανέτοιμη. Γενικά το πρόβλημα των Σανς στην οργάνωση είναι τεράστιο. Έστω και έτσι είδα πρώτη φορά τους Γουόριορς να κάνουν λιγότερα λάθη από τον αντίπαλο, και μάλιστα μόλις 11 που είναι λιγότερα και από τον αριθμό λαθών της καλύτερης ομάδας της λίγκας πέρσυ στον τομέα αυτόν (Ράπτορς με 11,7). Αυτό οφείλεται φυσικά στην παρουσία του Πολ. Γενικά η ομάδα μου άφησε κυρίως θετικές εντυπώσεις. Η άμυνα σε σχέση με πέρσυ ήταν αρκετά βελτιωμένη. Ειδικά στην τρίτη περίοδο ήταν αποπνυκτική. Τα κενά διαστήματα βέβαια πάλι τα έχουν. Προς το τέλος της δεύτερης περιόδου με την διαφορά στους 6 πόντους φάγανε 9-0 σε διάστημα σχεδόν ενός λεπτού.Όμως ο Πολ πρόβλημα στην άμυνα δεν ήταν όπως περίμενα. Αντιθέτως λειτουργούσε πολύ σωστα στις αλληλοκαλύψεις. Στο ποστ μάρκαρε μέχρι και τον Ντουράντ και με την ευχέρια που έχει να στήνει το κορμί του σωστά πήρε και το επιθετικό φάουλ.Πολύ μου άρεσε και ο Σάριτς σε άμυνα και επίθεση, αλλά και ο Μούντυ αρκετά βελτιωμένος. Ο Πέυτον εξαιρετικός. Ο Κουμίνγκα ενώ είχε διάθεση και ενέργεια, υστερεί στη σκέψη με αποτέλεσμα να υπάρχουν στιγμές που να θυμίζει Θανασοκούνμπο. Χθες το παιχνίδι χάθηκε καθαρά από την αστοχία, άλλωστε οι σχεδόν 11 παραπάνω κατοχές συνυγορούν ότι η ομάδα λειτούργησε σωστά. Το μεγάλο πρόβλημα των Γουόριορς που είναι διαχρονικό και δεν λύνεται ούτε με τον Γκριν είναι οι close game καταστάσεις. Όσο παράδοξο και αν φαίνεται για μια ομάδα που έχει Κάρυ και Τόμσον σε κλειστά παιχνίδια στο τέλος υπάρχει πρόβλημα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Οκτ 26, 2023 4:46 am

Σχετικά με Kerr λάθος διατύπωση πως το καθιέρωσε, αλλά δεν ξέρω τη σωστή λέξη, ας πούμε το έκανε κατεστημένο μιας και έφερε αποτελέσματα με τα (τελευταία έστω) πρωταθλήματα. Ζάζα και Μπόγκουτ είχαν ως πρωτεύων ρόλο να κάνουν σκριν (πολλά εκ των οποίων δεν ήταν νόμιμα) και δεν έπαιζαν τόσο πολύ, γενικά δε διαφέρουν πάρα πολύ από τον ρόλο του Looney στη σύγχρονη version τους που μπορεί να μην είναι "seven footer" αλλά "δεν του φαίνεται".

Συνεχίζοντας περί Kerr, η μη "παρέμβαση" που ανέφερα, αφορά στο τι κάνει κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Κάθεται συνέχεια στον πάγκο ήρεμος, δεν είναι τόσο εκδηλωτικός θες, "εκπαιδευτικός" θες, δραστήριος, να δίνει το κάθε play να τους καλεί κάθε τρεις και λίγο για οδηγίες/υποδείξεις, μικρολεπτομέρεις ε δεν το κάνει. Ίδια τακτική με τους Warriors ίδια και με τις ΗΠΑ. Επίσης περί ΗΠΑ από την ώρα που δεν είχε τόσο χρόνο να κάνει προετοιμασία, το να δοκιμάσει νεωτερισμούς είτε με τον Banchero είτε με τον Ingram στέφθηκε από παταγώδη αποτυχία. Κι αν ήταν ο υπεύθυνος των παικτών που κάλεσαν (με Cam Johnson και Walker Kessler σαν γλάστρες) κι αυτό είναι εις βάρος του. Ο Καναδάς πχ είχε κάτι διαφορετικό και πήγε καλύτερα, υπό ίδιες συνθήκες δεν ήταν κι αυτοί; Βοηθό προπονητή ΝΒΑ είχε επικεφαλή, όχι ξακουστό επιτελείο, λιγότερους NBAers και πέραν του SGA όχι τόσο τρανταχτά ονόματα. Χημεία ούτε αυτοί είχαν αλλά τα αποτελέσματα τους ήταν καλύτερα τόσο σε γενικό βαθμό όσο και στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Ελευθερία και εμπιστοσύνη στους παίκτες δίνει και ο Jordi πχ αλλά το ζει το ματς, είναι στο αυτί των παικτών του όλη την ώρα (με την καλή έννοια, δεν τους "κράζει"), ε ο Kerr δεν το κάνει αυτό, που οκ στους Warriors έχει τους βετεράνους που παίζει στον αυτόματο, αλλά στην αμοντάριστη Εθνική είχε γίνει ένα με την καρέκλα.

Και για να κλείσω (να γράψω και για τους Kings) αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως δε γίνεται να "κατηγορούμε" τους Warriors πως δεν έχουν "seven footer" και αυτό φταίει που δεν πάνε καλά και δεν υπάρχει σωτηρία, όταν πρόπερσι ακολουθώντας την ίδια τακτική έφτασαν all the way. Μακάρι να μην τα καταφέρουν δεν αντιλέγω, είναι city rivals, αλλά απλά "δε φταίει αυτό", οι μισές και βάλε ομάδες δεν έχουν "seven footer" στο rotation πλέον.

0
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Οκτ 28, 2023 4:42 am

Οι Warriors χωρίς τον Curry θα ήταν το φαβορί για το #1 του ντραφτ. Με τον Curry όμως σε δαιμονισμένη βραδιά (όπως έκανε πέρσι και στο 7ο ματς της σειράς) είναι αχτύπητοι. Βέβαια δε θα είναι πάντα βραδιά που θα βάζει τα πάντα και έλεος λιγάκι με τα καραγκιοζιλίκια έπειτα από κάθε τρίποντο κτλ, εντός έδρας ας τα κάνει δεν υπάρχει θέμα, αλλά εκτός (και σε φάση που είναι χτυπημένος αντίπαλος κάτω στο κεφάλι) δεν είναι σωστό και θα το βρει μπροστά του σε κάποια φάση, όχι ντε και καλά εναντίον των Kings.

Έτσι δεν έχει νόημα κι ας παίζουν με 5 παίκτες κάτω από 1.95, και με 4 παίκτες αν παίζουν, ο Curry είναι ικανός να παίρνει τα ματς μόνος του ακόμα κι αν αυτά είναι πολύ κρίσιμα.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3297
Δημοσιεύσεις: 6112
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 31, 2023 6:07 pm

Πουλέν!!! :D




1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Νοέμ 04, 2023 3:46 am

2 σερί νίκες για τους Warriors αμφότερες με buzzer beater παίζοντας διαδοχικά με Kings εντός που δεν είχαν τον Fox και με Thunder εκτός που δεν είχαν τον SGA. Στη μεν πρώτη μίλησαν οι άμυνες, στη δε δεύτερη οι επιθέσεις. Warriors χωρίς Curry όχι play in δεν πάνε αλλά καβατζώνουν και lottery pick άνετα.

Fun Fact και στα δύο ματς, εξετάζεται το ενδεχόμενο να υπήρχε παράβαση και στις 2 περιπτώσεις από τον Draymond Green, στην πρώτη να έκανε βήματα και στη δεύτερη να έσπρωξε τη μπάλα στο καλάθι (περίεργη περίπτωση εδώ μιας και ο Giddey στην ίδια φάση πιάνει το διχτάκι) αλλά οκ λογικά το last 2 minutes report θα τους βγάλει καθαρούς.





0
abovetherim

 junior
Reactions: 130
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Αύγ 10, 2018 2:42 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Νοέμ 12, 2023 12:10 pm

Αυτός ο Ντρέιμοντ Γκριν έχει πάει τη βλακεία σε άλλα επίπεδα.
Αυτό που έκανε πάλι χθες με το Ντόνοβαν Μίτσελ και οι αντιδράσεις του μετά, δείχνουν τουλάχιστον ψυχοπαθή.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Western Conference”