Βαρηκοια και συμμετοχη στην ΕΣΚΑ.

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αττικής

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Mitsos90

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2022 10:34 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 10:40 am

Καλησπέρα στα μέλη του site.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα ταν χρήσιμη η πληροφορία του.επαιζα χρόνια στην εσκα σε ομάδες γ ,δ.εδω κ ένα χρόνο έχασα σε μεγάλο βαθμό ακοή μου.πλεον φοράω απαραίτητα ακουστικό.γνωριζει κάποιος αν υπάρχει ειδικό πρωτάθλημα γ βαρηκοα άτομα , η κ θα ήθελα γνώμη σας αν στη θέση μου θα προσπαθούσατε κ σε αρτιμελή ομάδα.ευχαριστω γ οποιαδήποτε απάντηση.η αγάπη προς το άθλημα με έκανε να δημοσιοποιήσω πρόβλημα μου.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 10:51 am

Υπάρχει Πανελλήνια Ομοσπονδία και πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ: https://hafdeaf.gr/ μπορείς να απευθυνθείς.
Για να εγγραφείς βλέπω κωφός θεωρείσαι βάσει αυτού:

"ΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΚΩΦΩΣΗΣ
Ενώ η «Κωφός» ορίζεται ως απώλεια ακοής τουλάχιστον 55dB PTA στο καλύτερο αυτί (3-τονη μέση
συχνότητα σε 500, 1000 και 2000 Hertz, ISO 1969 Standard), τα κρίσιμα επίπεδα ακοής μεταξύ 55-65dB
πρέπει να εξεταστούν προσεκτικά."

Αν με τα ακουστικά σου δεν έχεις θέμα όταν παίζεις δεν βλέπω τον λόγο να μην συνεχίσεις σε ομάδες χωρίς προβλήματα ακοής, μέχρι και στο NBA έχουν παίξει παίκτες.

2
2 Εικόνα
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 10:55 am

Καλημέρα! Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πρωτάθλημα συγκεκριμένα για βαρήκοα άτομα αλλά ακόμα και να μην υπάρχει σε καμία περίπτωση μην τα παρατήσεις!

Η αγάπη μας για πράγματα που μας γεμίζουν μπορεί να υπερνικήσει οποιοδήποτε εμπόδιο.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι και με το καλό να αγωνιστείς και πάλι.

1
1 Εικόνα
Mitsos90

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2022 10:34 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 11:23 am

Σας ευχαριστώ γ απαντήσεις! Σε κάποιον που παίζει απ' μικρός τοπικά ξέρει σίγουρα κ κατανοεί καλύτερα τι αγχολυτικο τι τρόπος ζωής είναι να μεγαλώνεις μέσα στ αθλητισμό έστω κ ερασιτεχνικά...είναι κομμάτι ζωής..ο Θεός Μ στλε ένα μωράκι,δέκα μηνών τωρα κ παράλληλα Μ ήρθα αντιμέτωπος με αυτό το πρόβλημα.αλλα νμζω κακώς το βλέπω εγώ ως αναπηρία.ευχαριστω κ πάλι γ οποίες απαντησεις

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
alexvelk

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 1:13 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 2:42 pm

Καλησπερα φιλε μου, αν θες στειλε μου πμ να σε φερω σε επικοινωνια με ομαδα που εχει κωφους παιχτες.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΣΚΑ”