ΝΒΑ Fantasy 2020-2021

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 31, 2020 1:14 am

Καταρχήν να ....διαμαρτυρηθώ για την άδικη ήττα μου! Με χτύπησαν οι τραυματισμοί και η ....διαιτησία! :P
Kαι το γκαζόν!
Στα σοβαρά τώρα εμένα μ' αρέσει αυτό το Fantasy, της Ευρωλίγκα το ίδιο δεν δίνουν πόντους τα high usages;
Όχι, ένας παίκτης που παίρνει άπειρα σουτ, κάνει λάθη, τρώει τάπες και η ομάδα του χάνει, ποινικοποιείται πολύ περισσότερο στο της Ευρωλίγκας, κι ας βάλει πολλούς πόντους ή πάρει πολλά ρινπάουντ.
Και είναι και ο αρχηγός της ομάδας μάλιστα που διπλασιάζονται οι πόντοι του χωρίς λογική.
Ε όχι και χωρίς λογική, με λογική και στρατηγική τον επιλέγεις.
Ίσα, ίσα εδώ είναι και παραμετροποιήσιμο στοι ποιες κατηγορίες θα δίνουν τι πόντους και έχεις αρκετά στατιστικά να δεις, έχεις να παίξεις με τις αλλαγές ανά εβδομάδα.
Σου τραυματίζεται κάποιος στο πρώτο ματς της εβδομάδας και δεν μπορείς να τον αλλάξεις, τον χάνεις για 4 ματς. Επίσης θα ήταν πιο λογικό να μετράει ο μέσος όρος των εβδομαδιαίων επιδόσεων, παρά το σύνολο, όπου παίζει ρόλο πόσα ματς παίζονται, αν αναβλήθηακαν για κοβίντ, αν ξεκουράστηκε ο θείος κλπ.

Τέλος πάντων, δε γκρινιάζω, κουβέντα κάνουμε πάνω στο σχόλιο ότι είναι καλύτερο από της Ευρωλίγκας.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 31, 2020 7:13 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Δεκ 31, 2020 1:14 am
1.Kαι το γκαζόν!

2. Όχι, ένας παίκτης που παίρνει άπειρα σουτ, κάνει λάθη, τρώει τάπες και η ομάδα του χάνει, ποινικοποιείται πολύ περισσότερο στο της Ευρωλίγκας, κι ας βάλει πολλούς πόντους ή πάρει πολλά ρινπάουντ.

3.Τέλος πάντων, δε γκρινιάζω, κουβέντα κάνουμε πάνω στο σχόλιο ότι είναι καλύτερο από της Ευρωλίγκας.
1. Και αυτά που δίνουν στα ...αγριογούρουνα, είναι ευαίσθητα τα κακόμοιρα. :D

2. Με τους πόντους που σκοράρει ο κάθες παίκτης είναι λίγο παράξενο το σύστημα μας καθώς μετράνε οι πόντοι που βάζει ο παίκτης και πάμε και αθροίζουμε επιπλέον τα επιτυχημένα σουτ (1 πόντο τα επιτυχημένα δίποντα, 2 πόντους τα τρίποντα) άρα επιβραβεύουμε όντως αυτόν που παίρνει πολλά σουτ ανεξάρτητα των ποσοστών του. Από την άλλη σε απόλυτους αριθμούς μπορεί να είναι αυξημένη η βαρύτητα στο σκοράρισμα αλλά δίνουν ή παίρνουν και περισσότερους πόντους ασσίστ, κοψίματα, λάθη, κλεψίματα,. Δεν έχει και πολύ σημασία κατά την γνώμη μου αφού εξ' αρχής ξέρουμε το σύστημα και μάλιστα φροντίζει να μας δίνει στατιστικά στοιχεία και προβολές των πόντων ακόμα και από προηγούμενες σεζόν βάσει του συστήματος που έχουμε διαλέξει.

3. Ε ναι, κουβέντα να γίνεται και να...νικάει η ομάδα μας. :D

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2327
Δημοσιεύσεις: 6939
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Δεκ 31, 2020 10:41 am

@yorgos


Πάνω σε αυτό το πλαίσιο στηρίζεται το φάνταζι του ΝΒΑ. Η ξεκούραση και τα day to day στο ΝΒΑ είναι τόσο συχνά που δε συμβαίνει μόνο σε έναν μάνατζερ. Οπότε ο ικανότερος και λιγότερο ο πιο τυχερός κερδίζει.

Η φιλοσοφία των πόντων ανάμεσα σε Euroleague και ΝΒΑ δεν διαφέρει μιας και στο ΝΒΑ μπορείς να επιλέξεις αμέτρητα συστήματα καταγραφής πόντων. Απλά αυτό που λες ότι η λιγότερη κακή επίδοση στο ΝΒΑ καλύπτεται με κάποιο τρόπο, εγώ πιστεύω αυτό γίνεται γιατί παίζουν παραπάνω χρόνο και όταν κρίνεται το ματς πολλοί παίκτες (βλ. Westbrook) κυνηγούν τα στατς, σε αντίθεση με τη Euroleague που τους ρίχνουν πάγκο oι προπονητές και δε ξαναμπαίνουν.

Αν είσαι ξύπνιος την ώρα που παίζονται τα παιχνίδια του ΝΒΑ κοίτα τι σκόρ εχουν στο ημίχρονο κάποιοι παίκτες όταν είναι σε κακή μέρα και πως το σώζουν μεθοδικά με stat padding.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2327
Δημοσιεύσεις: 6939
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 12:32 pm

Μας πετσόκοψε με συνοπτικές διαδικασίες η πρώτη ομάδα της λίγκας αλλά με επιστροφή Γουόλ ευχόμαστε σε ανοδική πορεία γιατί το 0-2 πονάει :D

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 05, 2021 12:34 am


Η φιλοσοφία των πόντων ανάμεσα σε Euroleague και ΝΒΑ δεν διαφέρει μιας και στο ΝΒΑ μπορείς να επιλέξεις αμέτρητα συστήματα καταγραφής πόντων.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα, αλλά και πάλι, το σύστημα πόντων που έχουμε επιλέξει είναι τέτοιο που ένας παίκτης που θα έπαιρνε - στην Ευρωλίγκα επειδή έχει πολλά άστοχα σουτ, εδώ βγαίνει + και πολύ μάλιστα.
Απλά αυτό που λες ότι η λιγότερη κακή επίδοση στο ΝΒΑ καλύπτεται με κάποιο τρόπο, εγώ πιστεύω αυτό γίνεται γιατί παίζουν παραπάνω χρόνο και όταν κρίνεται το ματς πολλοί παίκτες (βλ. Westbrook) κυνηγούν τα στατς, σε αντίθεση με τη Euroleague που τους ρίχνουν πάγκο oι προπονητές και δε ξαναμπαίνουν.
Βασικά είναι λόγω της παραμετροποίησης που έχει η λίγκα μας.
Αν είσαι ξύπνιος την ώρα που παίζονται τα παιχνίδια του ΝΒΑ
Εντελώς ξύπνιος είμαι, τραστ μι.

Λοιπόν αυτή την εβδομάδα ξεκουράζομαι, αήττητος κιόλας :banana: . Κουτί μου έκατσε γιατί με τον Κέβιν με ιό θα τα έβρισκα σκούρα. Να αναρρώσουν και οι πάμπολλοι τραυματίες μου και θα επανέλθω την άλλη εβδομάδα Δημήτριος, γιατί το πετρωμένο στη γη αδύνατον.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 05, 2021 11:01 am

Στο ESPN δεν έρχονται κάπως ειδοποιήσεις;
Δεν έχω δώσει το κανονικό μου μέιλ αλλά αυτό που χρησιμοποιώ για να ανοίγω λογαριασμούς, μου έρχονται προσφορές κλπ και δεν το κοιτάζω και πολύ συχνά. Και μπαίνω σήμερα και βλέπω πρόταση για trade από τις 28 Δεκεμβρίου, εντάξει μάλλον αρνητικά θα απαντούσα αλλά δεν υπάρχει κάποιο είδος inbox μέσα από την ίδια την ιστοσελίδα;

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 05, 2021 11:19 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Ιαν 05, 2021 11:01 am
Στο ESPN δεν έρχονται κάπως ειδοποιήσεις;
Δεν έχω δώσει το κανονικό μου μέιλ αλλά αυτό που χρησιμοποιώ για να ανοίγω λογαριασμούς, μου έρχονται προσφορές κλπ και δεν το κοιτάζω και πολύ συχνά. Και μπαίνω σήμερα και βλέπω πρόταση για trade από τις 28 Δεκεμβρίου, εντάξει μάλλον αρνητικά θα απαντούσα αλλά δεν υπάρχει κάποιο είδος inbox μέσα από την ίδια την ιστοσελίδα;
Στο app έρχονται οι ειδοποιήσεις.

Δέξου ρε το trade, μην είσαι ακατάδεχτος.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 05, 2021 4:48 pm

Conan1982 έγραψε:
Τρί Ιαν 05, 2021 11:01 am
Στο ESPN δεν έρχονται κάπως ειδοποιήσεις;
Δεν έχω δώσει το κανονικό μου μέιλ αλλά αυτό που χρησιμοποιώ για να ανοίγω λογαριασμούς, μου έρχονται προσφορές κλπ και δεν το κοιτάζω και πολύ συχνά. Και μπαίνω σήμερα και βλέπω πρόταση για trade από τις 28 Δεκεμβρίου, εντάξει μάλλον αρνητικά θα απαντούσα αλλά δεν υπάρχει κάποιο είδος inbox μέσα από την ίδια την ιστοσελίδα;
Βέτο!!!! :P :dribble:
yorgos έγραψε:
Τρί Ιαν 05, 2021 11:19 am
Δέξου ρε το trade, μην είσαι ακατάδεχτος.
Βέτο!!!! :P :D :banana:

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 05, 2021 5:17 pm

Έχει λήξει παιδιά από 30 Δεκεμβρίου η προθεσμία να απαντήσω! :sorry:

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2327
Δημοσιεύσεις: 6939
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 5:31 pm

Από την 14η εβδομάδα (δηλαδη 14-15-16) εβδομάδα, επανερχόμαστε στην αρχή. Οπότε 3 ομάδες θα κάνουν 1 ρεπό παραπάνω. Επιβάλλεται να κλείσουμε την regular season στην λίγκα μας στην 13η εβδομάδα.
Μπείτε στο ESPN και ψηφίστε αν θέλετε να βάλουμε playoffs αυτές τις εβδομάδες για τους πρώτους 8 (14η εβδομάδα προημιτελικά, 15η εβδομάδα ημιτελικά, 16 τελικός) . Οι υπόλοιποι σειρά κατάταξης.
Ή αν σηκώσει ο πρωταθλητής την κούπα την 13η..

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 7:07 pm

Μου έγινε πρόταση για ανταλλαγή, προσανατολίζομαι προς το όχι :D :P , διότι νομίζω ότι δε με συμφέρει σε βάθος χρόνου.

Όσο για το ερώτημα που τέθηκε, θα ήταν σωστό να κάνουμε play-offs στο τέλος (σε ό,τι ψηφίσουν οι πολλοί θα είμαι μέσα!).

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:46 pm

Δηλαδή τα πλέι οφ θα είναι μονοί α΄γωνες μια εβδομάδας; Και θα παίξει 8ος με 1ο, 7ος με 2ο κλπ; Βουστάβββω (που λέει κι ένας φίλος μου που δε λέει το "ρο"), έτσι θα έχει ενδιαφέρον η λίγκα ακόμη και για όσους μείνουν λίγο πίσω, ώστε να κυνηγάνε την οκτάδα. Το λέω γιατί θα φάτε τη σκόνη μου σύντομα και δε λέει να είμαι πρωταθλητής από την 8η-9η αγωνιστική.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2327
Δημοσιεύσεις: 6939
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 16, 2021 11:52 am

yorgos έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:46 pm
Δηλαδή τα πλέι οφ θα είναι μονοί α΄γωνες μια εβδομάδας; Και θα παίξει 8ος με 1ο, 7ος με 2ο κλπ; Βουστάβββω (που λέει κι ένας φίλος μου που δε λέει το "ρο"), έτσι θα έχει ενδιαφέρον η λίγκα ακόμη και για όσους μείνουν λίγο πίσω, ώστε να κυνηγάνε την οκτάδα. Το λέω γιατί θα φάτε τη σκόνη μου σύντομα και δε λέει να είμαι πρωταθλητής από την 8η-9η αγωνιστική.
Θα μπει και μικρο πλεονέκτημα πόντων σε αυτόν που έχει καλύτερο ρεκόρ στη regular season για μην αδικηθεί τελείως αυτός που τα πήγε καλά μέσα στη χρονιά.

Μετά το τρέιντ του Χάρντεν δε σε βλέπω καλά με τους παίκτες σου ! :mrgreen:

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 16, 2021 12:19 pm

SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Ιαν 16, 2021 11:52 am
yorgos έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:46 pm
Δηλαδή τα πλέι οφ θα είναι μονοί α΄γωνες μια εβδομάδας; Και θα παίξει 8ος με 1ο, 7ος με 2ο κλπ; Βουστάβββω (που λέει κι ένας φίλος μου που δε λέει το "ρο"), έτσι θα έχει ενδιαφέρον η λίγκα ακόμη και για όσους μείνουν λίγο πίσω, ώστε να κυνηγάνε την οκτάδα. Το λέω γιατί θα φάτε τη σκόνη μου σύντομα και δε λέει να είμαι πρωταθλητής από την 8η-9η αγωνιστική.
Θα μπει και μικρο πλεονέκτημα πόντων σε αυτόν που έχει καλύτερο ρεκόρ στη regular season για μην αδικηθεί τελείως αυτός που τα πήγε καλά μέσα στη χρονιά.

Μετά το τρέιντ του Χάρντεν δε σε βλέπω καλά με τους παίκτες σου ! :mrgreen:
Άσε, με κατέστρεψε αυτός... Ξεκινώντας από αυτή την εβδομάδα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 18, 2021 11:31 pm

Πολυ εκνευριστικό που δεν υπάρχει υπενθύμιση, μπήκα να αλλάξω την ομάδα μου και το πρώτο ματς είχε ξεκνήσει 20 λεπτά νωρίτερα, πάει όλη η εβδομάδα στράφι. :fire:

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “NBA Fantasy”