Ποδόσφαιρο

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 905
Δημοσιεύσεις: 4692
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 23, 2019 10:14 pm

Συζήτηση για το δευτερο-τρίτο πιο δημοφιλές άθλημα του κόσμου.

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2327
Δημοσιεύσεις: 6940
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 20, 2020 11:54 am

Ήρθε η ωρα η μεγάλη Λίθερπουλ να σηκώσει πρωτάθλημα!

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 1:06 am

Επιτέλους η Λίβερπουλ πήρε πρωτάθλημα. Δεν πίστευα ότι μπορούσαμε να το κατακτήσουμε μετά την απώλεια του περσινού και να ξανακάνουμε σούπερ σεζόν, χωρίς ουσιαστικές μεταγραφές. Το κλειδί ήταν που σηκώσαμε το Τσάμπιονς Λιγκ, δεν περίμενα πως θα μας έδινε τόση μεγάλη ώθηση.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 9:41 am



0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Gino_Bill

 a1greece
Reactions: 150
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 5:15 pm
Τοποθεσία: Munich, DE
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Manu G, Saras, 3D, VC
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 10:28 am

Έχοντας περάσει 2.5 χρόνια στην πόλη, μιλάμε για μέρος που πραγματικά ζει για το ποδόσφαιρο (κυρίως για την Λίβερπουλ). Αν δεν ήμασταν στην εποχή της πανδημίας μάλλον δεν θα είχε μείνει τίποτα όρθιο μετά το ερχόμενο σ/κ, τώρα μάλλον ευτυχώς κάτι θα σωθεί :D.

Ωραία πόλη για να περάσεις ένα σ/κ btw (ειδικά αν το συνδυάσεις και με ένα ματς στο Ανφιλντ), μην το φοβηθείτε καθόλου αν σας βγάλει ο δρόμος προς το αγγλικό νορθγουεστ.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 10:38 am

Ισως τo timing δεν ειναι κατάλληλο για να αποκαλυφθω, αλλά είμαι United fan :bblove:

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 10:41 am

Ομαδάρα η Λαιβερπουλ,και πέρσυ έκανε καλή σεζόν για να το κατακτήσει,το αξίζε 100%.
Μείωσε και στον 1 τίτλο διαφορά με την πρώτη -και την μεγαλύτερη ομάδα στο νησί-σε κατακτήσεις! :D :D

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 1:19 pm

Ήμουν τοσο σιγουρος οτι το thread με το οποιο δεν ασχολειται σχεδον ποτε κανεις σ αυτο το φορουμ θα ζωντανευε σημερα.

Τι φαση με τους 40αρηδες+ στην Ελλαδα που ειναι σε 80% Λιβερπουλ ; :mrgreen:

Εμεις οι mid20s (ειδικα οσοι ειμαστε United) τη βλεπαμε παντα κατι σαν μια Αρσεναλ με πιο loudmouth οπαδους :mrgreen: :mrgreen:

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 1:56 pm

Reaper έγραψε:
Παρ Ιουν 26, 2020 1:19 pm
Ήμουν τοσο σιγουρος οτι το thread με το οποιο δεν ασχολειται σχεδον ποτε κανεις σ αυτο το φορουμ θα ζωντανευε σημερα.

Τι φαση με τους 40αρηδες+ στην Ελλαδα που ειναι σε 80% Λιβερπουλ ; :mrgreen:

Εμεις οι mid20s (ειδικα οσοι ειμαστε United) τη βλεπαμε παντα κατι σαν μια Αρσεναλ με πιο loudmouth οπαδους :mrgreen: :mrgreen:
Νομίζω είναι λογικό που είναι Liverpool, όταν ήταν σε μικρή ηλικία είχε ομαδάρα, οπότε μεγαλώσανε με αυτήν και γίνανε οπαδοί της, ενώ εμείς που είμαστε mid 20s (άλλος ένας United fan εδώ) είδαμε ομαδάρες όπως αυτές που κατέβαζε ο Ferguson μέχρι το 2013 ή τη φοβερή Arsenal του Wenger με Henry, Bergkamp κτλ, οπότε είμαστε οπαδοί αυτών των ομάδων. Αν και βέβαια πολλοί από τη δικιά μας ηλικία επηρεάστηκαν πολύ από το ευρωπαϊκό της Liverpool το 2005. :D

Άσχετο και χωρίς να θέλω να ανάψω φωτιές, φαντάζομαι ότι ισχύει ακόμα ο κανόνας από το παλιό φόρουμ ότι σχολιάζουμε μόνο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και όχι ελληνικό ε; Όχι ότι με ενδιαφέρει να μιλήσω για ελληνικό, αλλά για να το δουν περισσότερο καινούρια μέλη το λέω :)

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2327
Δημοσιεύσεις: 6940
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 2:01 pm

30 χρόνια αναμονής έληξαν χθες.

Η επιλογή του Κλοπ ως προπονητή ήταν η καλύτερη απόφαση της διοίκησης εδώ και πάρα πολύ καιρό. Μεταμόρφωσε τον σύλλογο από μια μέτρια ομάδα στην καλύτερη όλου του κόσμου.
Μπορεί να έχασε ένα σωρό τελικούς όταν ανέλαβε : Τελικό Europa από την ομάδα handball της Σεβίλλης, το League Cup από την Τσέλσι στα πέναλντι, τον τελικό του 2018 από τον Κάριους και το πρωτάθλημα πέρσι με 97 βαθμούς.

Στο τέλος όμως χωρίς μεταγραφές κατάφερνε ο Γερμανός να πείσει τους παίκτες του ότι μπορούν μέσα από την δουλειά χωρίς να είναι οι καλύτεροι παίκτες στις θέσεις που αγωνίζονται , να γίνουν η καλύτερη ομάδα.

Σίγουρα η ιστορία του Κλοπ και της Λίβερπουλ αξίζουν 5 σεζόν στο Νετφλιξ.

Για τον φίλο που ρώτησε Λίβερπουλ γίναμε για τον Τζέραντ, τον Τόρες, τον τελικό με Αλαβές και φυσικα την ανατροπάρα στην Κωνσταντινούπολη. Μια δύσκολη περίοδος για τους Λιβερπούλιανς , όπου είχαμε μεγάλη μιζέρια διοικητικά , 3 χαμένες ευκαιρίας (2009,2014,2018) για κούπα και άλλα πολλά καρδιακά επεισόδια σε αγώνες. :wave:

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 2:06 pm

nikolas12 έγραψε:
Παρ Ιουν 26, 2020 1:56 pm
Reaper έγραψε:
Παρ Ιουν 26, 2020 1:19 pm
Ήμουν τοσο σιγουρος οτι το thread με το οποιο δεν ασχολειται σχεδον ποτε κανεις σ αυτο το φορουμ θα ζωντανευε σημερα.

Τι φαση με τους 40αρηδες+ στην Ελλαδα που ειναι σε 80% Λιβερπουλ ; :mrgreen:

Εμεις οι mid20s (ειδικα οσοι ειμαστε United) τη βλεπαμε παντα κατι σαν μια Αρσεναλ με πιο loudmouth οπαδους :mrgreen: :mrgreen:
Νομίζω είναι λογικό που είναι Liverpool, όταν ήταν σε μικρή ηλικία είχε ομαδάρα, οπότε μεγαλώσανε με αυτήν και γίνανε οπαδοί της, ενώ εμείς που είμαστε mid 20s (άλλος ένας United fan εδώ) είδαμε ομαδάρες όπως αυτές που κατέβαζε ο Ferguson μέχρι το 2013 ή τη φοβερή Arsenal του Wenger με Henry, Bergkamp κτλ, οπότε είμαστε οπαδοί αυτών των ομάδων. Αν και βέβαια πολλοί από τη δικιά μας ηλικία επηρεάστηκαν πολύ από το ευρωπαϊκό της Liverpool το 2005. :D

Άσχετο και χωρίς να θέλω να ανάψω φωτιές, φαντάζομαι ότι ισχύει ακόμα ο κανόνας από το παλιό φόρουμ ότι σχολιάζουμε μόνο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και όχι ελληνικό ε; Όχι ότι με ενδιαφέρει να μιλήσω για ελληνικό, αλλά για να το δουν περισσότερο καινούρια μέλη το λέω :)
Το ευρωπαικο της Λιβερπουλ του 2005 ηταν φαση Τσελσι 2012, Ελλαδα 2004, Λεστερ 2016. Κουλο τροπαιο απ το πουθενα.
Ο συνδυασμος Ολυμπιακος και Λιβερπουλ εμενα μου φαινεται περιεργο. Ο Ολυμπιακος απ τα mid90s και μετα εχει συνδεθει με το αισθημα κυριαρχιας, την νικη παντα και παντου, τους τιτλους, το feeling οτι κατι θα γινει και θα το παρει στο τελος. Αυτο ευρωπαικα οι ομαδες που το πλησιαζουν πιο πολυ ειναι η Μπαγερν και η Γιουναιτεντ του Φεργκιουσον. Μπορεις να το πεις και για τις Ρεαλ/Μπαρτσελονα (αναλογα την εποχη) και τη Γιουβεντους. Σιγουρα οχι για τη Λιβερπουλ, την Αρσεναλ, την Ιντερ και τη Μιλαν παντως.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 9:53 pm

Reaper έγραψε:
Παρ Ιουν 26, 2020 2:06 pm
Το ευρωπαικο της Λιβερπουλ του 2005 ηταν φαση Τσελσι 2012, Ελλαδα 2004, Λεστερ 2016. Κουλο τροπαιο απ το πουθενα.
Ο συνδυασμος Ολυμπιακος και Λιβερπουλ εμενα μου φαινεται περιεργο. Ο Ολυμπιακος απ τα mid90s και μετα εχει συνδεθει με το αισθημα κυριαρχιας, την νικη παντα και παντου, τους τιτλους, το feeling οτι κατι θα γινει και θα το παρει στο τελος. Αυτο ευρωπαικα οι ομαδες που το πλησιαζουν πιο πολυ ειναι η Μπαγερν και η Γιουναιτεντ του Φεργκιουσον. Μπορεις να το πεις και για τις Ρεαλ/Μπαρτσελονα (αναλογα την εποχη) και τη Γιουβεντους. Σιγουρα οχι για τη Λιβερπουλ, την Αρσεναλ, την Ιντερ και τη Μιλαν παντως.
Εγώ προσωπικά μίσησα τη Liverpool όταν μας απέκλεισε στο Anfield με το σουτ του Τζέραρντ. Μου σημάδεψε την παιδική ψυχούλα αυτή η σουτάρα, αν και πλέον την ψιλοσυμπαθώ σαν ομάδα, κυρίως λόγω του ότι πάω πάρα πολύ τον Klopp. Γενικά από ευρωπαϊκές ομάδες έχω γενικά τρεις μεγάλες συμπάθειες, τη Barca λόγω Ronaldinho που όταν ήμουν μικρός έκανε παπάδες και μετέπειτα Guardiola (και που την είδα πέρυσι στο Camp Nou και μάλιστα πακέτο με φιέστα και ήταν υπέροχο), τη Bayern γιατί πήγα σε ελληνογερμανικό σχολείο και συχνά πυκνά παρακολουθούσα γερμανικό πρωτάθλημα, οπότε δε γινόταν να μην ταυτιστώ και φυσικά τη United λόγω του Sir Alex που με κάνει να νιώθω όπως οπαδός της Liverpool στις αρχές της δεκαετίας. Για κάποιον πάντως που είναι μεγαλύτερος σε ηλικία βγάζει νόημα το Ολυμπιακός-Liverpool μπορεί να είναι Ολυμπιακός λόγω οικογένειας και ας ήταν στα πέτρινα χρόνια και Liverpool λόγω ευρωπαϊκής κυριαρχίας παλιότερα.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 10:03 pm

nikolas12 έγραψε:
Παρ Ιουν 26, 2020 9:53 pm
Reaper έγραψε:
Παρ Ιουν 26, 2020 2:06 pm


Εγώ προσωπικά μίσησα τη Liverpool όταν μας απέκλεισε στο Anfield με το σουτ του Τζέραρντ. Μου σημάδεψε την παιδική ψυχούλα αυτή η σουτάρα, αν και πλέον την ψιλοσυμπαθώ σαν ομάδα, κυρίως λόγω του ότι πάω πάρα πολύ τον Klopp. Γενικά από ευρωπαϊκές ομάδες έχω γενικά τρεις μεγάλες συμπάθειες, τη Barca λόγω Ronaldinho που όταν ήμουν μικρός έκανε παπάδες και μετέπειτα Guardiola (και που την είδα πέρυσι στο Camp Nou και μάλιστα πακέτο με φιέστα και ήταν υπέροχο), τη Bayern γιατί πήγα σε ελληνογερμανικό σχολείο και συχνά πυκνά παρακολουθούσα γερμανικό πρωτάθλημα, οπότε δε γινόταν να μην ταυτιστώ και φυσικά τη United λόγω του Sir Alex που με κάνει να νιώθω όπως οπαδός της Liverpool στις αρχές της δεκαετίας. Για κάποιον πάντως που είναι μεγαλύτερος σε ηλικία βγάζει νόημα το Ολυμπιακός-Liverpool μπορεί να είναι Ολυμπιακός λόγω οικογένειας και ας ήταν στα πέτρινα χρόνια και Liverpool λόγω ευρωπαϊκής κυριαρχίας παλιότερα.
Έμένα ήταν η ομάδα μου από το 1980 που βλέπω μπάλα. Με Νταγκλίς, Σούνες. Μετά είχε τον μέγα μπαλαδόρο τον Μπαρνς, τον τρελο Ροδεσιανό τερματοφύλακα τον Γκρόμπελαρ και τη Ίαν Ρας που μου έβγαζε κάτι σε μπήχτη τσόντας, αλλά τα κόλλαγε τα γκολάκια του.

Ήμουνα Ολυμπιακός, Λίβερπουλ και Μπαρτσελόνα. Τα 3 λιμάνια και λοιπές χαζομάρες. :D
Κοινός παρανομαστής το κόκκινο και το επιθετικό ποδόσφαιρο.

Το θυμάμαι εκείνο το ματς (με το γκολ του Τζέραρντ στο 80κάτι). Μεγάλη πα...ριά είχαμε κάνει. Είχε κατηφορίσει και το γήπεδο (κλασσικά σε ματς στην Αγγλία που έδινε ο Ολυμπιακός) αλλά έπρεπε να το παλέψουμε λίγο παραπάνω.


Η τωρινή ομάδα της Λίβερπουλ μου αρέσει πολύ. Είχα πολλά χρόνια να δω μπάλα και είδα πέρσι και λίγο φέτος. Ωραίοι!


Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 10:12 pm

Όλη τη δεκαετία του '80 η ΕΡΤ έπαιζε κατά κύριο λόγο αγγλικό πρωτάθλημα. Λογικό είναι να έχει οπαδούς στην Ελλάδα και η Λιβερπουλ(η μόνη ποιοτική ομάδα τότε) και η Μάντσεστερ και η Λιντς και η Νότιγχαμ Φόρεστ. Το παράδοξο είναι πως ενώ οι ομάδαρες τότε έπαιζαν μπάλα στην Ιταλία, την Γερμανία, την Ισπανία ακόμη και στη Γαλλία εμείς εδώ βλέπαμε αγγλικό πρωτάθλημα. Όλα αυτά εξαιτίας του Διακογιάννη που ήταν η ιερη αγελάδα τότε.

Είμαι Νάπολι... :bblove: :D

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 10:18 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Ιουν 26, 2020 10:12 pm
Όλη τη δεκαετία του '80 η ΕΡΤ έπαιζε κατά κύριο λόγο αγγλικό πρωτάθλημα. Λογικό είναι να έχει οπαδούς στην Ελλάδα και η Λιβερπουλ(η μόνη ποιοτική ομάδα τότε) και η Μάντσεστερ και η Λιντς και η Νότιγχαμ Φόρεστ. Το παράδοξο είναι πως ενώ οι ομάδαρες τότε έπαιζαν μπάλα στην Ιταλία, την Γερμανία, την Ισπανία ακόμη και στη Γαλλία εμείς εδώ βλέπαμε αγγλικό πρωτάθλημα. Όλα αυτά εξαιτίας του Διακογιάννη που ήταν η ιερη αγελάδα τότε.

Είμαι Νάπολι... :bblove: :D
Κι εγώ στην ΙΤαλία ΄Νάπολι και Φιορεντίνα, για Μπάτζο και Μπατιγκόλ.
Να συμπληρώσω ότι βλέπαμε και Μπουντεσλίγκα κάθε Σάββατο.
Ολη τη βδομάδα το περιμέναμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”